Teljes a Trouble felállása, miután bevettek soraikba egy új basszusgitárost Rob Hultz személyében. A zenész legismertebb korábbi csapata a Godspeed volt. A csapat pár európai koncerttel kezdi a turnézást októberben.



Szeptember 23-án új koncertkiadvány jelenik meg a Megadethtől Countdown To Extinction: Live címmel. Mint az a címből is egyértelmű, a CD, DVD és Blu-ray formátumban egyaránt forgalomba kerülő anyagot a csapat legsikeresebb, tavaly húsz éve kiadott lemeze tiszteletére adott speciális 2012-es fellépéseken rögzítették.
A hétvégén nyilvánosságra hozott Into The Black után Firefly címmel még egy új dalt lehet meghallgatni a Fates Warning kilenc évnyi szünet után ősszel megjelenő friss lemezéről, a Darkness In A Different Lightról. A connecticuti progresszív metalosok októberben ismét Budapesten koncerteznek a lemezhez kapcsolódó turné keretében.
Hamarosan startol a Dark Tranquillity aktuális turnéja a kiválóan sikerült új lemezhez, a Constructhoz kapcsolódóan, Mikael Stannéék pedig hosszas gondolkodás után végül úgy döntöttek: nem vesznek be új basszusgitárost a koncertekre sem a februárban kilépett Daniel Antonsson helyére.
Hamarosan önéletrajzi könyvvel jelentkezik Nick Menza, a Megadeth legsikeresebb felállásának dobosa, aki az utóbbi hetekben több videót is feltett a YouTube-ra, amelyeken éppen régi bandájának dalait játssza. Menza könyve Nick Menza: Megalife címmel kerül a boltokba valamikor az év hátralévő részében.
Bill Wardról az utóbbi másfél évben gyakorlatilag kizárólag a Black Sabbath kavarásai kapcsán lehetett hallani, a társai által túlsúlyosnak és formán kívülinek minősített dobos azonban egy új szólóalbumon is dolgozik. A lemez Accountable Beats címmel jelenhet meg valamikor a közeljövőben.
Amit két nappal ezelőtt mi is valószínűsítettünk, hivatalossá vált: beszüntette tevékenységét a Doc Coyle gitáros távozásával vezérét vesztett New Jersey-i modern metal úthenger, a God Forbid. Doc és a másik gitáros, Matt Wicklund tervei kivételével a tagok jövője egyelőre ismeretlen.
Sűrű időszak elé néz Andreas Tyrone Svensson, azaz ismertebb nevén Dregen, az észak-európai rock’n’roll színtér egyik ikonja: a Backyard Babies gitárosának első szólóalbuma szeptember 25-én jelenik meg a svéd Universal égisze alatt, vagyis mindössze egy hónappal Michael Monroe új anyaga után, amelyen Dregen szintén oroszlánrészt vállalt a dalok végső formába öntésében.
Noha tavaly év elején elveszítették vezérüket és fő dalszerzőjüket, Mark Reale-t, a lemezkészítéssel sem áll le a Riot megmaradt tagsága: a zenekar bejelentette, hogy 2014 folyamán új albummal jelentkeznek, amelyet az SPV/Steamhammer fog gondozni. Egyelőre azonban nem született döntés arról, milyen néven jön majd ki az anyag.
Szeptember 27-én jelenik meg a Wisdom új nagylemeze, amely a Marching For Liberty címet kapta. Az album egyik érdekessége, hogy az olasz Rhapsody Of Fire torka, Fabio Lione is vendégszerepel rajta, aki egyébként másik zenekarával, a Vision Divine-nal a csapat november 15-ei budapesti koncertjén fel is lép.
Noha Ozzy Osbourne és Tony Iommi többször is beszélt az elmúlt hetekben egy esetleges új Black Sabbath albumról, Geezer Butler szerint nem eszik olyan forrón a kását. A basszer saját bevallása szerint úgy érzi, közeleg aktív zenészi karrierjének vége, és mindenképpen a csúcson szeretné befejezni több mint negyven éves pályafutását.
Az utóbbi hetekben több pletyka is felreppent a neten a Dark Angel esetleges újjáalakulásban, a tagok pedig végre tiszta vizet öntöttek a pohárba: ha lassan is ugyan, de haladnak az erre vonatkozó tárgyalásokkal. Amennyiben minden összejön, Gene Hoglan eredeti csapatát jövőre a Darkness Descends mestermű turnéfelállásában lehet majd elcsípni a fesztiválszezonban.
Tétlen és csendes idők állnak a New Jersey-i God Forbid előtt, ha egyáltalán áll előttük valami még, ugyanis a zenekarból hivatalosan is kilépett az alapító zenei agy, Doc Coyle. A gitáros az elmúlt hetekben több új projektet is bejelentett, így a döntés nem feltétlenül meglepő.
Október 11-én jelenik meg a Testament új koncert DVD-je és dupla élő albuma Dark Roots Of Thrash címmel. Az anyag Chuck Billyék idén februári huntingtoni fellépését örökíti meg, amikor is a Bay Area thrasherek zsúfolt teltház előtt játszottak a New York államban található város Paramount nevű helyén.
Október 28-án jelenik meg a kanadai Protest The Hero új nagylemeze, amely a Volition címet kapta, elkészítésének költségeit egy Indiegogo kampány keretében teljes egészében a rajongók állták, dobtémáit pedig a Lamb Of God boszorkányos képességekkel megáldott ütőse, Chris Adler ütötte fel. Az albumot Európában a Spinefarm hozza ki.
Nem Mike Portnoy az egyetlen dobos, aki megbánta évekkel ezelőtt hozott döntését, és mindenképpen vissza akar kerülni eredeti zenekarába: most éppen David Silveria, a Korn egykori ütőse pendítette meg, hogy szívesen visszamenne társaihoz, és „helyreállítaná a groove-ot”, amely szerinte a távozásával együtt végérvényesen eltűnt a bandából.
Noha Mike Portnoy a legutóbb elég egyértelműen kijelentette, hogy vissza szeretne menni a Dream Theaterbe, korábbi csapattársai továbbra sem kérnek belőle: James LaBrie énekes egyenesen azt nyilatkozta, hogy a zenekar innentől fogva örökre Mike Manginivel kíván játszani. A progresszív metal gigászok új, címként a banda nevét viselő lemeze szeptember 23-án jelenik meg.