Shock!

szeptember 11.
szerda
Betűméret
  • Betűméret növelés
  • Alap betűméret
  • Betűméret csökkentés

CD kritika tartalomböngésző

0-9ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Exodus: British Disaster: The Battle Of ’89 - Live At The Astoria

exodus_cAugusztus 6-án, többek között a Deicide és Abbath társaságában lép fel Budapesten a világ talán legelső thrash metal bandája, a Bay Area-alapcsapat Exodus. Aki pedig már tűkön ülve várja a bulit, ezzel a retrospektív kiadvánnyal készülődhet, a British Disaster ugyanis egy 1989-es, Astoria-beli koncert anyagát tartalmazza, azaz finoman szólva sem mai anyag. A zenekar az überkult debütlemez Bonded By Blood utáni énekesváltást követően ennek a koncertnek az évében, 1989-ben ért fel anno a csúcsra. Ha a Paul Baloff távozása miatt csalódott rajongók mindegyikét nem is sikerült meggyőzni az új frontember Steve „Zetro" Souza debütálását jelentő, 1987-es Pleasures Of The Fleshsel, a folytatás már az utolsó kétkedő hangokat is elhallgattatta. Kétségtelen, hogy a túlzás nélkül metálmérföldkő Bonded mellett mai napig a Fabulous Disaster a legnagyobb közönségkedvenc az életműben, így ezzel a koncertanyaggal minden tekintetben az aranykorba repülhetünk vissza.

megjelenés:
2024
kiadó:
Nuclear Blast
pontszám:
- /10

Szerinted hány pont?
( 10 Szavazat )

Annak ellenére, hogy volt már az Exodusnak koncertlemeze a Zetro-féle felállással is, mindenképpen érdemes a rajongóknak ezt is megfülelni, hiszen bár a Good Friendly Violent Fun is egy 1989-es koncert anyagáról szemezget, meglehetősen nyúlfarknyi cucc volt a maga mindösszesen kilenc dalával. Ezúttal viszont tizenöt tételen keresztül hallhatjuk a csapat talán legklasszikusabb felállását (benne a legendás Hunolt/Holt gitárpáros által alkotott H-Teammel) reszelni, és így az azóta is műsoron lévő alapvetések mellett számos olyan ritkaság élő verziója is megfülelhető itt, amik élő felbukkanására évtizedek óta vajmi kevés az esély. A The Last Act Of Defiance, a Like Father, Like Son vagy a Verbal Razors ráadásul soha nem jelentek még meg hivatalos koncertanyagon, pedig ezek is egytől-egyig igazi Exo-klasszikusok, hiába szorultak ki már rég a programból.

A British Disaster tehát akár hiánypótló kiadványnak is tekinthető, ráadásul produkciós szempontból sem lehet belekötni. Ha annyira nem is szól brutálisan, mint az anno Paul Baloff-fal rögzített, 1997-es Another Lesson in Violence (az azon hallható gitárhangzás konkrétan überelhetetlen a műfajban), ez a Chris „Zeuss" Harris által kevert cucc is úgy dörren meg, mintha nem harmincöt évvel ezelőtt vették volna fel, hanem valamiféle jelenkori csúcstechnikával.

Ugyan az anyag gerincét a már Zetróval készült második és harmadik nagylemez dalai képezik, természetesen a Bonded By Blood is képviselteti magát nem kevesebb mint öt tétellel. Ezek mindegyike hallható volt azonban már ilyen-olyan élő kiadványokon, így az anyag hírértékét természetesen inkább a ritkaságok jelentik. Manapság a Pleasures lemezről meglehetősen ritkán vesznek elő bármit, itt viszont négy darab is meghallgatható róla, a Fabulousról meg a feldolgozásokat leszámítva csak a Cajun Hell és az Open Season maradt ki. Igen alapos és minőségi merítés ez, gyakorlatilag az első három Exo-korong veleje és esszenciája, mindössze annyit sajnálok csak, hogy a hang mellett annak idején nem vették fel a koncert képanyagát is.

Exodus-rajongóknak természetesen kihagyhatatlan a British Disaster, de a thrash metal aranykorával most ismerkedők is bátran kezdhetik itt a töriórát. Ha pedig a csapat pincéjében ilyen fasza kis koncertanyagok fekszenek el, igazán előkaphatnának valamit az Impact Is Imminent vagy a Force Of Habit korszakból is, nagyon szívesen meghallgatnám ugyanis azt is, hogy tolták anno mondjuk a Feeding Time At The Zoo-t, a Climb Before The Fallt vagy a Thrash Under Pressure-t.

 

Hozzászólások 

 
#5 Montsegur 2024-07-30 07:27
Idézet - Asidotus:
Idézet - GTJV82:
Hát, nekem továbbra is ugyanaz a véleményem.... zeneileg 10 pont, de Zetro atom-hamis vernyákolása hazavágja az egészet.

Én King Diamonddal vagyok így, meggyilkolta azokat a 101 %-os lemezeket,dalok at


Sajnos teljesen értem, miről írsz, King Diamond a legbénább corpse paint mellett a legelviselhetet lenebb hang nekem is a metálban...

Most jöttem rá, hogy nekem az Another Lesson In Violence teljesen kimaradt az életemből... hatalmas veszteség lett volna! A gitárhangzás tényleg brutálisan jó (persze, producer Andy Sneap...), de azon Baloff éneke is egy fokkal jobb. Persze mennyivel jobb az is lenne Hetfield énekével, de ne legyünk telhetetlenek :)
Idézet
 
 
#4 Asidotus 2024-07-29 15:59
Idézet - GTJV82:
Hát, nekem továbbra is ugyanaz a véleményem.... zeneileg 10 pont, de Zetro atom-hamis vernyákolása hazavágja az egészet.

Én King Diamonddal vagyok így, meggyilkolta azokat a 101 %-os lemezeket,dalok at
Idézet
 
 
#3 GTJV82 2024-07-28 12:18
Hát, nekem továbbra is ugyanaz a véleményem.... zeneileg 10 pont, de Zetro atom-hamis vernyákolása hazavágja az egészet.
Idézet
 
 
#2 suizidium 2024-07-28 08:39
"1997-es Another Lesson in Violence (az azon hallható gitárhangzás konkrétan überelhetetlen a műfajban), " - ez így igaz. Stúdiólemezek nem szólnak úgy azóta sem. Etalon cucc
Idézet
 
 
#1 id. Krupolák Lajos 2024-07-28 08:22
Bizony, az Impact is imminent és a Force of habit korszaka talán még érdekesebb is lett volna. Előbbi lemezen a gitárhangzás szinte komikusan kegyetlen és agresszív, utóbbi lemez egyetlen hibája pedig, hogy túl hosszú, meg kellett volna vágni a dalokat, vagy lehagyni párat. A Force of habit így is jobban sikerült, mint a Testament hasonló elgondolás mentén összerakott Ritual c. altatója.

A Changing of the guard bizonyára hasítana élőben, és érdekelne a H-Team ezen korszakbeli élő gitárpárbaja.
Idézet
 

Szóljon hozzá!


Kereső

Hozzászólások

Galériák

 

Devin Townsend Project - Budapest, Barba Negra Music Club, 2015. március 12.

 

Uriah Heep - Budapest, PeCsa Music Hall, 2013. szeptember 21.

 

Jeff Loomis - Budapest, Dürer Kert, 2012. november 11.

 

Destruction - Budapest, Petőfi Csarnok, 2011. március 11.

 

Wackor - Budapest, Petőfi Csarnok, 2008. október 31.

 

Wackor - Budapest, Süss Fel Nap, 2006. április 25.