Shock!

április 25.
csütörtök
Betűméret
  • Betűméret növelés
  • Alap betűméret
  • Betűméret csökkentés

CD kritika tartalomböngésző

0-9ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Vanden Plas: Chronicles Of The Immortals – Netherworld Part II

1016vpcA Vanden Plas bő két évtizeddel ezelőtt, a '90-es évek közepén dübörgő prog. metal hullámmal bukkant a felszínre. Ahogy kortársaik többségének esetében, náluk is masszívan tetten érhető volt a Dream Theater hatása, Andy Kuntz egyéni orgánuma és dallamai, valamint a kiváló dalszerzői véna azonban hamar kiemelte őket a hasonszőrű fiatal brigádok halmazából. Azóta eltelt jó pár év, a csapat stílusa pedig kiforrott, majd az utóbbi időben kissé meg is változott. Személy szerint valahol a Seraphic Clockwork tájára teszem azt a pontot, ahol kissé túl sok lett zenéjükben a monumentális melankólia, mindez pedig a fogós dalok egyidejű háttérbe szorulását is jelentette.

Ezen megállapítások a Chronicles Of The Immortals esetében is maximálisan igazak, akár a 2014-es, akár a mostani albumot vesszük górcső alá, és mivel konceptlemezekről beszélünk, nyilvánvalóan túl nagy meglepetést sem okoz ez a tendencia. Ahogy az sem, hogy a 2015-ös második rész pontosan ott folytatja, ahol a bő másfél évvel azt megelőző Netherworld Part I befejeződött: továbbra is hatalmas énekdallamokkal és jó riffeléssel felvértezett, epikus, melankolikus muzsika hallható a megalakulásuk óta, azaz immár harminc éve változatlan felállásban működő német ötöstől.

megjelenés:
2015
kiadó:
Frontiers
pontszám:
7,5 /10

Szerinted hány pont?
( 3 Szavazat )

Tulajdonképpen, ha egyenként nézem a dalokat, fikarcnyi gond sincs velük. A Godmaker's Temptation nem agyonbonyolított, ám végtelenül hangulatos gitárszólója, hatalmas, ellenállhatatlan refrénje ugyanúgy tízpontos, ahogy a Stone Roses Edge húzós riffelése vagy a Monster magával ragadó dallamai. Összességében nézve viszont borzasztó tömény és homogén a lemezanyag, ami vajmi kevés kapaszkodót vagy a dalfolyamból kirívó megoldást tartalmaz. Így viszont számomra annak ellenére is összefolyik és unalomba fullad a 65 perces Netherworld, hogy valóban első osztályú bazseválás és marha jó énektémák hallhatóak rajta. Ami viszont hiányzik, az legalább két-három Rainmaker- vagy I Can See-típusú, azonnal ható, urambocsá' slágeres dal.

Egyébként is csak két tétel marad hat perc alatt, ez pedig annak ellenére is kevés, hogy a magam részéről semmi bajom a progos dalfolyamokkal. A Netherworld második részének leghosszabb tétele a 13 perces játékhossz feletti, kifejezetten szomorú indítással felvértezett Blood Of Eden ugyanis éppenséggel a lemez egyik legjobbja, amely minden klasszikus Vanden Plas-jegyet magán hordoz, kiegészítve Julia Steingass énekesnő vendégszereplésével. A baj tehát nem abban rejlik, hogy a srácok elfelejtettek volna monumentális dalokat írni, hanem abban, hogy túlságosan is felborult az egyensúly. A többkörös gigaeposzok mellé legközelebb több direktebb tételt is szeretnék, ha ugyanis kellő mennyiségben vegyítenék ezeket a Netherworldre jellemző gigászokkal, a Vanden Plas a jelenleg működő legjobb európai progmetal-zenekar lehetne. Így viszont mostani formájuk inkább csak csalódás.

 

Hozzászólások 

 
+3 #1 P 2016-01-03 15:20
Meg nem mondom, hogy miért, de nekem az első rész sokkal de sokkal jobban tetszett. Ezt is szívesen hallgatom, de valahogy annyira tömény, hogy egyelőre nem találok benne kapaszkodót. A fenti kritika minden szavával egyet értek, zseniális, de valami miatt annyira nem adja meg magát, mint az első. De most eljött az idő, hogy megint előkapjam.
Idézet
 

Szóljon hozzá!


Hirdetés

Kereső

Hozzászólások

Galériák

 

Alter Bridge - Budapest, Petőfi Csarnok, 2014. június 11.

 

Roger Waters - Budapest, Papp László Budapest Sportaréna, 2011. június 22.

 

Destruction - Budapest, Petőfi Csarnok, 2011. március 11.

 

Amorphis - Budapest, Diesel Klub, 2010. november 21.

 

Solar Scream - Budapest, Dürer Kert, 2010. november 6.

 

Winger - Budapest, A38, 2009. december 9.