Shock!

április 23.
kedd
Betűméret
  • Betűméret növelés
  • Alap betűméret
  • Betűméret csökkentés

CD kritika tartalomböngésző

0-9ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Rotting Christ: Κata Τon Daimona Εaytoy (Do What Thou Wilt)

rottingchrist_cHa a black metal hírhedt második generációjának alapcsapatairól beszélünk, a zömmel skandinávok által uralt mezőnyben csupán néhány „egzotikus" név bukkan fel. Ezen belül is – bár a stílus fundamentumához hellyel-közzel kötődtek – mégis teljesen egyéni vonalat képviseltek a görög black metal bandák, melyek közül a Necromantia mellett a Rotting Christ is mindenkor kitüntetett figyelmet érdemelt. A polihisztor Sakis és testvére, a dobos Themis Tolis vezette utóbbi brigád éppen húsz éve, a Thy Mighty Contract albummal mutatkozott be a színtéren, aktuális munkáik pedig a mai napig alakítják a stílus frontvonalát. Akarom mondani röviden: a Rotting Christ a görög black metal intézmény.

Egy ilyen hosszú pályafutás, melyet jelen banda ráadásul folyamatos munkával töltött ki, természetszerűleg magával hoz számos újítást a koncepciót illetően, amiből azután a skatulyákra szakosodott kritikusok szépen visszafejthetik a zenekar korszakait. Tény, hogy ez alól a Rotting Christ sem kivétel, akik az ezredforduló gótikus köreit letudva az utóbbi időben egyre markánsabban építettek be muzsikájukba népzenei elemeket. Számos elrettentő módját láthatjuk annak a (zömmel) európai mezőnyben, hogy mennyire hatásvadász, tiszteletet egyik irányzat felé sem mutató módon lehet ezt végrehajtani – Sakisék most mégis úgy estek át a ló túloldalára, hogy a vásári hangulattól teljességgel mentesen művelik ezt a hibrid műfajt.

megjelenés:
2013
kiadó:
Season Of Mist
pontszám:
7,5 /10

Szerinted hány pont?
( 11 Szavazat )

A hosszú, görög cím mögé bújtatott, tizenegyes sorszámot viselő alkotásuk ugyanis inkább tartalmaz sötét hangulatú folkzenét, mint bármi egyebet. A Rotting Christ által (is) lefektetett black metal, vagy szimplán csak metal alapok csupán nyomokban mutathatók ki olyan dalokban, mint például a Gilgames, vagy a digibox kiadás bónusza, a Welcome To Hel. Ha viszont már folkról beszélünk, e helyen igazán multikulturális összeállítás sikeredett, megidézve az indián kultúráktól a szláv mitológián keresztül a görög mítoszokig számos kor és földrész legendáit. Szívünknek kedves lehet, hogy Cine Iubeşte Şi Lasă címmel egy román népdal (kitűnő) feldolgozását is megtaláljuk a lemezen, görög világzene-előadók tolmácsolásában. A Sakis testvérek – akik ezúttal a teljes album zenei oldaláért kettesben feleltek – továbbra is az elitben zenélnek, a világzenével/folkzenével pedig önmagában semmi baj nincsen, ha arra fizettem be.

Cseppet sem elegáns a párhuzam (nem is igazán jogos), de a lényeget egy másik hajdani kedvencem metamorfózisával tudnám érzékeltetni: megkerülhetetlen, hogy egyre erőteljesebben therionizálódik a Rotting Christ. A Jens Bogren fémjelezte produkció magabiztosan áll a lábán, a korhadó fák illatát árasztó misztikumot pedig valóban az album minden egyes testrésze árasztja magából, a lényeggel, a dalokkal a brigád mégis adós marad. A szekérderéknyi vokalista vendéggel egy rituális énekeket tartalmazó, számos értelemben slágergyanús gyűjteményt sikerült itt tető alá hozni, miközben a valódi zenei mondanivaló kikopni látszik a repertoárból. Atmoszférateremtésből jeles, a témák erősségét tekintve legfeljebb közepes nálam most ez a végeredmény.

Összességében a Κata Τon Daimona Εaytoy egy nagyszabású műhelymunka, méltó a legsötétebb görög tradíciókhoz, ám az aranykort csak hangulatában idézi. Abban viszont kétségkívül remekül teljesít.

 

Hozzászólások 

 
#6 DRAZSEN 2014-07-28 00:15
Irgalmatlan király brigád,és kitűnő album méltánytalanul alulértékelt
Idézet
 
 
+4 #5 JamesSmith 2013-04-14 17:46
Egyébként szerintem is a 7.5 pont kevés rá. Minimum 9-9.5
Idézet
 
 
+4 #4 JamesSmith 2013-04-14 17:44
Ez már nem is black metál hanem inkább extrém amely néha Meshuggah szerű poliritmusokat használ. Vagy esetleg melodic black/death metál de írják gótikusnak is ami szerintem nem igaz.Egyik stílusba sem lehet beleskatulyázni . Ezért is jók. :)

2005-ben hallottam először erről a bandáról. Azóta a kedvenceim közt van.
Az előző album (AEALO) is kiváló lett. Ez is. :)
Nem nagyon hibáznak. :)
Idézet
 
 
+3 #3 Sárvári Gábor 2013-04-14 12:34
Én idén hallottam először erről a bandáról. Meghallgattam, és mit mondjak? Király! Pedig én egyáltalán nem szeretem a Black Metal-t. De ami jó az jó! És ez kibaszott fasza! Jó kis album!
Idézet
 
 
+3 #2 tschaby 2013-04-14 08:45
Év végén tuti helye lesz ennek a lemeznek a saját Top10-es listámon! 2013 egyik legjobb lemeze eddg, nálam 10 pont!
Idézet
 
 
+3 #1 2013-04-14 08:01
"a valódi zenei mondanivaló" ezt azért nem nagyon tudom értelmezni. Egy speciális atmoszféra megteremtése zenei eszközökkel nem mondanivaló? Vagy az a zenei mondanivaló, amikor a felvezetést követi a verze, majd a bridge, verze, szóló, majd refrén, verze, refrén és pont?

No mindegy, nekem különösen nagy élmény minden hallgatás. Abban van igazság, hogy a lemez egésze ad ki kerek egészet és az önálló számok, magukban csak egy szeletet birtokolnak az egész varázsából, de jól van ez így.

Zenei párhuzamként számomra a hangulatot tekintve sokkal inkább SepticFlesh, mint Therion, de ez már teljesen szubjektív.
Idézet
 

Szóljon hozzá!


Hirdetés

Kereső

Hozzászólások

Galériák

 

Motörhead - Budapest, Sziget fesztivál, 2011. augusztus 10.

 

Riverside - Budapest, Diesel Klub, 2011. május 6.

 

Nevermore - Budapest, Petőfi Csarnok, 2011. március 14.

 

Wisdom - Budapest, Petőfi Csarnok, 2010. november 28.

 

ZZ Top - Budapest, Papp László Budapest Sportaréna, 2009. október 15.

 

Watch My Dying - Gödöllő, Trafó, 2003. május 23.