Shock!

április 18.
csütörtök
Betűméret
  • Betűméret növelés
  • Alap betűméret
  • Betűméret csökkentés

Koncert tartalomböngésző

0-9ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sear Bliss, Malediction - Budapest, 2013. december 6.

1210sbA legkevésbé sem volt tipikusnak mondható az idei Mikulás-nap, a péntek estét szokatlanul fagyosan követő szombati munkanappal, a hidegfront szállította közlekedési viszontagságokkal, a munkából-koncertre-beesés minden nyűgével együtt. A pár éve hivatalosan is nagykorúvá vált, jelenleg pedig már alapításának huszadik évfordulóját ünneplő Sear Bliss azonban minden körülmények között megérdemli a kitüntetett figyelmet, illetve a szándékban rejlő tiszteletet, hogy bármilyen logisztikai nehézség dacára igenis együtt köszönthessük ezt a jubileumot. Némi időpont- és helyszínváltoztatás után e kiemelt jelentőségű összejövetel végül a Club 202-ben talált magának méltó helyet.

Érkezésemkor máris a pécsi Maledictionnel találtam magam szemközt, akiket az ünnepelthez hasonlóan nem mindennap lehet elcsípni koncerten, és akik szintén csaknem húsz éve nyomják már megrögzötten az amerikai stílusú death metalt. A fronton esett beavatkozások dacára a hozzáállás a régi, ami engem továbbra is a jelenkori, fontolva haladó (értsd: unalmasabb) Deicide-ra emlékeztet. Itt és most a jelen sokkal lényegesebb volt annál, hogy a brigád hányattatott múltján elmélkedjünk, de tény: ahogy a múltban, a reflektorfény ma sem rájuk vetül. Az őket fogadó, látszólagos „érdektelenség" még ehhez képest is meglepő volt, hiszen jó hangzással, tömény, tempós programot nyomtak – igaz, kissé arctalanul. A fáradt, de minőségi szónikus élvezetnek aztán a takarító néni érkezése vetett véget, aki helyet kérve magának a küzdőtéren, tökéletes nyugalommal felmosta a táncparkettet. Szolid taps, kínos mosoly, függöny.

időpont:
2013. december 6.
helyszín:
Budapest, Club 202
Neked hogy tetszett?
( 8 Szavazat )

A nagy jövés-menés után magam sem voltam száz százalékig képben, hogy miképpen fest a Sear Bliss aktuális felállása, még ha ez a jubileumi este nem is kizárólag a jelenkori tagságról szólt. A tavaly megjelent Eternal Recurrence album egy alapjaiban megújult, kreativitástól feszülő (akkoriban Nagy Andrással egyenértékű, ezért alkalminak tűnő) társulatot mutatott, amelynek alapján megfáradást a legkevésbé sem lehetett észlelni a veterán szombathelyi zenekar környékén. Megszámlálhatatlan tagcsere és visszarendeződés után, legnagyobb megelégedésemre ismét stabil lábakon áll Andrásék műhelye, a Candlelight támogatásával pedig immár a promóció is jól működik, amit a külföldi meghívások mennyiségi és minőségi aránya remekül mutat. A srácok ezúttal közel 100 percben, egy erősen retrospektív program formájában fejtették ki, miért lehetett tisztelni/szeretni a Sear Blisst az elmúlt húsz évben.

Szóval stabil a jelenlegi felállás, és ezt ezen az estét bőven volt is alkalom bizonyítani, hiszen Csejtei Gyula dobos és Pál Zoltán harsonás gyakorlatilag végig András mellett volt a színpadon. Az előző évezredben távozott Barbarics János újbóli felbukkanásának nagyon örülök a gitáros poszton, de „párja", a Bornholmból érkezett Vigh Zoltán is egyértelműen minőségi igazolás volt. Sajnos a billentyűs hangszerek újfent CD-ről szóltak, ami felett továbbra sem tudok szemet hunyni, legyen ez bármennyire is marginális kérdés – PZ jelenléte például számomra csupán a zenekari frontot színesítette, fel-felbukkanó fúvós díszítései egy idő után egybefolytak. A vendégsereget leszámítva azt kell mondjam, a fellépés egy újabb nagyszerű, demonstratív Sear Bliss fellépés volt a sorban. A tiszta, brutális hangzás kellemesen emelte az ünnepi hangulatot, amelyre szerencsés módon a zenekar csupán a legszükségesebb mértékben játszott rá.

Ahogy a kapcsolódó interjúban is elhangzott, a zenekarra – külső vagy belső kényszerből következően, ez talán mellékes is – sosem volt jellemző, hogy szívesen lépett volna kétszer ugyanabba a folyóba. Az évek során a black metal műfajában hozott számos megközelítés koncentrátuma volt ez a koncert, ahol a csapat korai munkái éppúgy kilógtak a repertoárból, mint a legújabb szerzemények, András vezérletével azonban mindezen dalok autentikus Sear Bliss szerzeményekké álltak össze. A boss nem tartozik a frontemberek krémjéhez, ez ismét kiderült, de introvertált gesztusaival is egyértelműen jelen van színpadon, ami nekem így meg is felel. Ő egyszemélyben képviseli ma is mindazt a szellemiséget, amit a zenekar patinás nevéhez társítunk a színtéren, ezért pedig legalábbis a tisztelet mindenképpen megilleti.

Setlist:

Intro
Far Above the Trees
Two Worlds Collide
A Lost Cause
A Deathly Illusion (with Istvan Neubrandt & Zoltan Schönberger)
She Will Return (with Istvan Neubrandt & Csaba Csejtei)
In the Shadow of Another World (with Csaba Csejtei)
Entering the Seventh Gate (with Alba Hyseni & Attila Kovács)
Somewhere
Left in the Dark (with Viktor Scheer)
Ancient
Postmortem (Slayer cover)
Birth of Eternity
---
Twilight
1100 Years Ago
Blood Serenade

Vendégek és csemegék azért jócskán akadtak a programban, ahogy arra a zenekar múltja predesztinálta is a jubileumi előadást. A legtartósabb múltbéli felállásból Neubrandt István (ma Bornholm) és Schönberger Zoltán felbukkanására jó eséllyel lehetett fogadni, ahogy Kovács Attila (most leginkább Superbutt) is máig a baráti kör része maradt.
Az igazi meglepetést talán Csejtey Csaba és Sheer Viktor színpadra lépése hozta, a többieket sajnos nem sikerült ide összetrombitálni. A nagy odafigyeléssel összeállított programban valamennyi sorlemez terítékre került, nem feledkezve el természetesen a kultikus The Pagan Winter demóról sem. Az első Sear Bliss szerzemények egyike, az Ancient legalább olyan kaliberű ajándék volt, mint az Eternal Recurrence záró tétele, az Entering The Seventh Gate, utóbbi Alba Hyseni énekével, ahogyan azt annak idején lemezre rögzítették. Feldolgozásokat is ritkán hallunk manapság Andráséktól, a Postmortem (Slayer) ezért (is) esett nagyon jól.

A zenekar a kivételes alkalmat ezen felül alaposan megtisztelte vizuális többlettel is, volt némi tűzijáték, hóesés és végig roppant hatásos fények, hogy szem ne maradjon szárazon. A hangsúly mégis a jubileumon volt, melyet a maga visszafogott módján mégiscsak megünnepelt a Sear Bliss és párszáz fős hallgatósága. Valószínűleg egyetlen, nagyon erőteljes kívánsággal: folytatása következzék!

 

Hozzászólások 

 
+5 #6 Atti 2013-12-16 16:05
Gondolom ha baromságokat írnak/mondanak rólad, te csendben maradsz. Hát ez a bénaság!
Idézet
 
 
-1 #5 asdasd 2013-12-16 15:29
Uuu, sértett zenész kikéri magának... Elég béna.
Idézet
 
 
+4 #4 Várhalmi Ákos 2013-12-15 20:13
Igen! Illetve nem, csak síkosítást kértünk, a következő fellépő előtt, hogy a közönségnek jobban meg kelljen dolgozni az előre jutásért..
Idézet
 
 
+2 #3 Zabhegyező 2013-12-15 19:45
Szia Várhalmi Ákos,
azt szeretném kérdezni, hogy a takarítónéni, aki felmosott, Ő is a show része?
Idézet
 
 
+4 #2 Várhalmi Ákos 2013-12-15 17:27
Valószínű a "munkából-koncertre-beesés minden nyűge" miatt eshet az meg, hogy a zenénket a "jelenkori, fontolva haladó (értsd: unalmasabb) Deicide"-hoz hasonlítod, amitől személy szerint a Once Upon The Cross utáni lemeztől kezdődően hányok...
Ha vetted volna a fáradtságot, és meghallgattad volna a lemezünket (ami a koncert vázát alkotta), akkor biztos nem jelenkori fosadék Deicide-hoz hasonlítod, mint az a Hammerben megjelent lemezkritika sem tette. De betudom annak, hogy fáradt voltál, és persze annak hogy Death Metal-hoz nem sok közöd van.
Üdv. Várhalmi Ákos Malediction gitáros.
Idézet
 
 
-1 #1 2013-12-11 07:48
és fellépett a The Konstellation is
Idézet
 

Szóljon hozzá!


Hirdetés

Kereső

Friss

Hozzászólások

Galériák

 

Anthrax - Budapest, Papp László Budapest Sportaréna, 2014. június 3.

 

Nickelback - Budapest, Papp László Budapest Sportaréna, 2013. november 8.

 

Marty Friedman - Budapest, Diesel Klub, 2011. május 19.

 

Die Krupps - Budapest, Dürer Kert, 2011. május 1.

 

Winger - Budapest, A38, 2009. december 9.

 

Wendigo - Budapest, Sziget fesztivál, 2007. augusztus 11.