Shock!

január 13.
hétfő
Betűméret
  • Betűméret növelés
  • Alap betűméret
  • Betűméret csökkentés

CD kritika tartalomböngésző

0-9ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Opeth: The Last Will And Testament

opeth_cTegyük fel a kérdést: milyen elvárásaink lehetnek még 2024-ben az Opethtel kapcsolatban? Én személy szerint nem várok már tőlük csodát, hiszen valamennyire kiszámíthatóak lettek ők is, harmincnégy (!) éves zenekartól pedig eleve őrültség lenne újabb Still Life-ra, Blackwater Parkra, netán Watershedre számítani. Nyilván nem panaszkodás ez részemről, csak szembesítem magam a tényekkel, miközben nekem még így, ebben a formában is egymástól eltérő zenei kalandozást és főleg bizsergető élményt jelent minden egyes Opeth-mű.

Az újszerűnek ható dolgok megfelelő mértékű alkalmazása, illetve a kísérletezés a friss anyagról sem hiányzik, sőt, ami a legmeglepőbb, és aminek minden ősrajongó csak örülhet: Mikael Åkerfeldtnek ezúttal kedve szottyant felriasztani a torkában szunyókáló, morgó fenevadat. Nocsak... Ki gondolta volna még ezt az utóbbi progos, art rockos, orgonás, mellotronos, akusztikus, melodikus „kitérők" után? Szerintem sokan úgy voltunk már ezzel, hogy a zenekarvezető örökre eltemette magában hat láb mélyre a halálhörgést, hangszálait és legújabb kori kompozícióit kímélendő. Ugyan voltak azért utóbbiakra is ritka példák a közelmúlt anyagain is, ha némelyik dal épp megkívánta az ilyesmit, de messze nem olyan mértékben, mint a The Last Will And Testamenten. Egyvalami viszont most sem változott: hamisítatlan és senkivel össze nem keverhető Opeth-muzsika ömlik ránk ezúttal is, amelynek befogadásához és kivesézéséhez megint csak tengernyi időre lesz szükség, éppúgy, mint az ősidők klasszikus anyagai esetében.

megjelenés:
2024
kiadó:
Moderbolaget / Reigning Phoenix Music
pontszám:
9,5 /10

Szerinted hány pont?
( 43 Szavazat )

A frontembernek még csak megszólalnia sem kell, elég az első tíz másodpercben megpengetett hang, máris tudod, hogy az Opeth muzsikál, s ehhez nem is kell kivételesen jó hallás vagy kifinomult fül. Aki a kezdetektől fogva együtt utazik a zenekarral, szerintem tudja, hogy miről okoskodok. Ja, hogy ezt vagy azt a harmóniát már hallottuk korábban? Lehetséges. Mikaelék viszont olyan arányérzékkel képesek önmagukhoz nyúlni (ezt most kéretik nem úgy értelmezni, mint ahogyan első olvasatra tűnik), és úgy variálgatni a saját stílusjegyeiket, hogy mindig más lesz a végeredmény. Az új kompozíciók is ilyenek. Ott van bennük minden, amit annyira imádunk az Opethben: a semmihez sem fogható hangulatteremtés, a dalokat átszövő kísérteties atmoszféra, homályos-ködös erdők varázsa és pókhálós, ódon épületromok gyertyafényes magánya. Az új szerzeményekben továbbá egyaránt jelen van az előző In Cauda Venenum lemez kibogozhatatlan zeneisége, a Sorceress finoman adagolt kísérletezgetése, sokszínűsége vagy a Pale Communion ′70-es évekre visszakacsintó, progresszív rockos elemei. De mivel főszereplőnk most épp olyan hangulatban volt, hogy hörögjön, sok helyen még a Ghost Reveries és a korai éra progresszív death metaljának súlyossága is visszaköszön. A klasszikusokkal vagy a mesteri Watersheddel persze azért nem kell rögtön párhuzamot vonni, mert mondjuk utóbbi költői zsenialitását szerintem azóta sem voltak képesek túlszárnyalni semmivel.

Iszonyatosan szövevényes, nehezen emészthető, szinte wagneri, kapaszkodók nélküli zenefolyam temeti alá a szerencsés hallgatót a friss mű lepörgetése közben. Nincsenek – úgymond – Opeth-slágerek, csak misztikus atmoszférateremtés és hömpölygő nótakolosszusok, amelyeknek a sok kis nüansz és hangszerelési apróságok miatt leginkább fülessel érdemes többször is nekiszaladni. A paragrafusokkal jelölt, cím nélküli tételek közül – annak ellenére, hogy nem kísértetsztoriról van szó – mindjárt az első olyan hatást kelt, mintha egy horrorfilm betétdala lenne, amelyet a hangeffektekkel (óraketyegés, sarkokból suttogó szellemhangok) is ebbe az irányba terelnek. A szigorú és komplex muzsikához természetesen hasonló stílusú koncepcionális sztori is dukál, ami a sötét '20-as évekbe terel vissza és egy vagyonos illető végrendelete körül bonyolódik. Spoilerezni nem fogok, mert annál azért érdekesebb a folyamat, ahogy végül eldől a vagyon sorsa. A történet egyébként nagyrészt egy ódon kastélyban játszódik, amelynek nyomasztó légköre szinte tapintható a nóták kísérteties harmóniáiban. Ehhez Travis Smith ismét olyan fátyolosan rejtélyes borítót alkotott, hogy öröm ránézni.

Hagyományos dalként csak az utolsó, nevesített A Story Never Told működik, ami inkább illene mondjuk a Heritage-re vagy a Damnationre, mint e feltartóztathatatlan kőomlást idéző monstrumra. A másik fontos tényező pedig, hogy náluk még továbbra sem érzem azt, amit mondjuk a jelenlegi Dream Theaternél egyre inkább: vagyis, hogy ezt a lemezt még messze nem egy AI-generátor rakta össze, hanem hús-vér muzsikusok, élükön a Martin Axenrotot váltó Waltteri Väyrynen dobossal, aki elsőbálozóként fenomenális alapokkal támasztja alá Mikael agyszüleményeit. Az illusztris vendégek sem hiányoznak a kitartó Fredrik Åkesson, Martin Mendez és az immár tíz éve a billentyűket kezelő Joakim Svalberg mellett. A leghíresebb közülük Ian Anderson a Jethro Tullból, aki fuvolával és némi spoken worddel járul hozzá a nótákhoz, illetve Joey Tempest is itt van a Europe-ból, ő a kettes tételben háttérvokálozik.

Nem fogóssága, hanem sokkal inkább speciális atmoszférája miatt fogom később is többször feleleveníteni a The Last Will And Testamentet. Még ennél is fontosabb, hogy amikor lepörög a lemez, csak ülök a beállt csendben, visszatérek valahovű a földre és nézek ki a fejemből: mi volt ez a nem evilági hangfolyam már megint? S miféle anyagi világban nem érzékelhető dimenzióban jártam az imént? Látványosan eltartott kisujj nélkül mondom: az Opeth és lemezei még mindig egyedibb színfoltot jelentenek az egyetemes rockzenében, mint a mai bandák 80-90 százaléka, és ez alól az új albumon hallható, legszerethetőbb korszakukhoz visszaásó muzsika sem kivétel.

 

Hozzászólások 

 
#19 GTJV82 2024-12-18 15:19
Nagyon nehéz anyag, sűrű, sokszínű, mély anyag.
Ugyanakkor tényleg el-el kalandozik a figyelem az elvben szűk 50 perc alatt is.... nem tudom.
Sok hallgatás után se tudom azt mondani, hogy nem tetszik, de azt sem, hogy nagyon.
Egyenlőre olyan 8 pont körül mozog nálam, de tényleg nem tudom hova tenni....
Idézet
 
 
#18 2Gábor2 2024-12-17 21:27
Idézet - Guvat Jenőné:
Idézet - Bistyei Gergely:
Kb. 5 perc után kikapcsoltam, borzasztóan unalmas, széttördelt se eleje se vége, de kétségkívül Opeth-et hallgattam. Majd előveszem máskor.


Na az ilyen hallgatók miatt tényleg kár stúdiót bérelni. 5 perc alatt eldöntötte, hogy se eleje-se vége!


Így jár, aki a közepébe hallgat bele :)
Idézet
 
 
#17 Guvat Jenőné 2024-12-17 11:33
Idézet - Bistyei Gergely:
Kb. 5 perc után kikapcsoltam, borzasztóan unalmas, széttördelt se eleje se vége, de kétségkívül Opeth-et hallgattam. Majd előveszem máskor.


Na az ilyen hallgatók miatt tényleg kár stúdiót bérelni. 5 perc alatt eldöntötte, hogy se eleje-se vége!
Idézet
 
 
#16 Bistyei Gergely 2024-12-17 11:18
Kb. 5 perc után kikapcsoltam, borzasztóan unalmas, széttördelt se eleje se vége, de kétségkívül Opeth-et hallgattam. Majd előveszem máskor.
Idézet
 
 
#15 Mezővári Gábor 2024-12-17 07:59
Hát ez elég sűrű massza volt, nem sok kapaszkodót ad. Valahogy hiányoznak az emlékezetes témák, nem tudom ezek közül melyik működhetne koncerten. Mindenesetre nem rossz, de idő kell neki az már bizonyos.
Idézet
 
 
#14 ProgFan 2024-12-15 19:36
Nekem az Orchid/Morningrise páros az örök favorit, annak ellenére, hogy a Blackwater Park-al ismertem meg a bandát.
Igazából az összes lemezt viszonylag sokat hallgattam, még a Heritage-ben is akadnak elég szép pillanatok.

Ami az idei lemezt illeti nem lett rétes módra elhúzva, mint a legutóbbi produkció. Ugyanakkor hangulatban szerintem az In Cauda Venenum az volt az első az új érában, ami hangulatban vissza tudott kanyarodni a Delivarance/Blackwater Park korszakba, a TLWAT is egész közel áll ehhez de az egy sötétebb, ridegebb lemeznek érződik számomra, de itt is akadnak nagyon szép pillanatok.
Hörgés visszatérése pozitív mindenképpen, a dalok nagyon jól kidolgozottak és lényegretörőek. Viszont kevesebb helyet kapnak ezzel a hosszabb impróvizációkna k, hangszeres részek, amikből azért így is akad valamennyi és azok nem is érződnek öncélúnak.

Ha reális elvárásokat nézem ez 2024-ben egy 10 pontos album, de tény ha Opeth-t akarok hallgatni akkor valószínűleg az elejéről a Deliverance-ig bezárolag veszem elő a lemezeket kb.
Viszont a Watershed-től nézve ez bőven jobban a közé tartozik.

Bár amúgy nálam messze az idei Oceans of Slumber nyerte az évet, arról is szívesen olvasnék kritikát.
Idézet
 
 
#13 Chris92 2024-12-15 13:24
Nem volt nekem sok bajom a progosabb lemezeikkel, de ez simán a legjobbjuk a Watershed óta, egyszerűen kell nekik a death metálos acélosság, ami előhozta az fókuszáltabb dalírást, nagyon egységes és remekül tempózott anyag, tele azokkal a klasszikus Opeth-es nüanszokkal, amiket a kritika is említett. A csúcson már ők is túlvannak, de ezt most nagyon odatették és örülni fogok ha a jövőben ehhez hasonló és minőségű lemezek tudnak még születni Mikael és társai műhelyéből.
Idézet
 
 
#12 2Gábor2 2024-12-13 14:00
Idézet - bjorn:
Szerintem az év egyik legjobb lemeze, de nem a hörgés visszatérése miatt. Rövidebbek a dalok, de több minden történik bennük, mint korábban. Kompaktabb az egész. Szerintem sokkal jobban olvasztja egye a death metalt és progot, mint pl az agyonajnározott utóbbi Blood Incantation, ami szerintem nem sikerült valami kohéziven. A Sorceress óta biztos, hogy a legjobb lemezük.


Azóta csak egy lemezük volt... :)
Idézet
 
 
#11 bjorn 2024-12-13 07:53
Szerintem az év egyik legjobb lemeze, de nem a hörgés visszatérése miatt. Rövidebbek a dalok, de több minden történik bennük, mint korábban. Kompaktabb az egész. Szerintem sokkal jobban olvasztja egye a death metalt és progot, mint pl az agyonajnározott utóbbi Blood Incantation, ami szerintem nem sikerült valami kohéziven. A Sorceress óta biztos, hogy a legjobb lemezük.
Idézet
 
 
#10 Montsegur 2024-12-12 19:30
Ha már a kommentek fele kívánság, én is kérdezek: Opeth - Damnation kritika várható valamikor? :)

Az új lemez fantasztikus. Kell hozzá hangulat, de ha betalál, akkor nagyon betalál. Jó, hogy vannak ilyen zenekarok.
Idézet
 
 
#9 Adam 2024-12-12 18:35
Szerintem meg unalmas. Meghallgattam már az egészet 6x - az elején a hangulat megfogott, de minden egyes hallgatás után egyre kevésbé húzott be. Nem is értem, mert papíron tényleg jó, és bizony vannak benne részek amik ütnek, de összességében sokkal jobbak a "newpeth" korszak lemezei ennél.
Idézet
 
 
#8 bogar 2024-12-12 18:16
Ez életem első Opeth lemeze, amit hallok. Valahogy eddig kimaradt. Nekem ez a lemez egy svédasztal. Van rajta Pink Floyd, Dream Teather és Devin Townsend is némi hörgéssel kísérve. :-)
Fogom még hallgatni.
Idézet
 
 
#7 Draveczki-Ury Ádám 2024-12-12 13:28
Idézet - NOLA:
Idézet - Draveczki-Ury Ádám:
Idézet - blackmagic:
Hozzám most érkezett meg az Opeth, ezzel a lemezzel. A régebbiek valahogy untattak. Meghallgatnám ezt a lemezt Tempest úr előadásában.
Off , de The Cure kritika lesz? Figyeltem ki, mit hallgat és hát kíváncsi vagyok.

Igen, lesz.

...és Narancs Manó? :-)

Az is.
Idézet
 
 
#6 2Gábor2 2024-12-12 13:20
2 meghallgatás után - ami semmi egy Opeth-lemezhez, tehát még bőven fog változni a véleményem - nekem hiányoznak a karakteresebb énekdallamok és riffek és egyelőre a lemez második fele jobbnak tűnik az elsőnél.
Kicsit elhúzták a mézesmadzagot a korábban bemutatott első számmal (izé, paragrafussal), még annyira se metalos a zene összességében. Szóval igazából mennek tovább (Mikael megy tovább) a zenei útjukon, csak most van némi hörgés és metal is, színesítőnek.
Idézet
 
 
#5 evoken 2024-12-12 11:54
Én a Watershed óta lemezről lemezre egyre kevésbé követtem már a munkásságukat. Olyannyira, hogy az utolsó 3-at már nem is hallottam, totál nem vágom zeneileg merre jártak azokon, szóval lehet hogy hülyeséget mondok de a hörgésen kívül sokkal fontosabb változás, hogy visszatért a METÁL, nem? A klasszikus érában volt nem hörgős lemez is konkrétan, szóval talán az most a legkisebb truváj.

Ez végre egy ízig vérig Opeth lemez, olyan amiért anno szerettem. Mondjuk abból is a Watershedes vonal, ami már nekem kifutó szakasz volt (értsd: az inkább volt Mikael szólólemez, mint egy zenekarként műkődő Opeth anyaga), de én ennek is rettentően örülök.
Idézet
 

Szóljon hozzá!


Kereső

Hozzászólások

Galériák

 

Anneke Van Giersbergen - Budapest, Club 202, 2014. április 4.

 

Deep Purple - Budapest, Papp László Budapest Sportaréna, 2014. február 17.

 

Leander Rising - Budapest, Papp László Budapest Sportaréna, 2013. február 7.

 

Destruction - Budapest, Petőfi Csarnok, 2011. március 11.

 

Die Hard - Budapest, Diesel Klub, 2011. február 13.

 

Wackor - Budapest, Wigwam, 2005. március 18.