Shock!

április 25.
csütörtök
Betűméret
  • Betűméret növelés
  • Alap betűméret
  • Betűméret csökkentés

Exivious: Exivious

Ez a felettébb érdekes album akár úgy is felfogható, mint egy nagyon korai karácsonyi ajándék a zenei ínyencségekre éhező hallgatók számára. Az Exivious egy viszonylag friss formáció, ám tagjai már rutinos vén rókáknak számítanak. Megtaláljuk itt a Cynic két zenészét, Tymon gitárost és Robin Zielhorst basszert, valamint a Textures-ből Stef Broks dobost és az ex-sengaiás Michel Nienhuis gitárost is.

megjelenés:
2009
kiadó:
szerzői kiadás
pontszám:
9 /10

Szerinted hány pont?
( 2 Szavazat )

Már ennyiből is látszik, hogy az Exivious egy igen egyedülálló vállalkozás. A játék neve fúziós metal, avagy jazz-metal, ami valljuk be, nem épp a legtelítettebb irányzat manapság. Ennek több oka is van, egyik nyilván a rendkívüli zenészi tehetség és megközelítés, ami ehhez a komplex és ösztönös zenéhez szükségeltetik, másik pedig az a tény, hogy csak kevesen képesek igazán élvezni ezt a fajta agymenést. Akik viszont bírják az elkalandozós, gyakran improvizációba forduló és metalosan jammelős dolgokat, itt akár le is horgonyozhatnak egy darabig.

Az Exivious 1997-ben alakult, majd két demó után döntött úgy az időközben javában formálódó tagság, hogy itt az ideje egy teljes albumnak is, melyre aztán kilenc tétel került fel mintegy háromnegyed órában. Az itt hallható dalok egészen megfoghatatlanok, szinte absztraktak, tipikusan a zenekari jammelgetések során öltöttek alakot. Érdekes egyébként az anyag, mert ahhoz, hogy teljes egészében felfogjuk, rendesen bele kell ásni magunkat, viszont akár háttérzeneként is kellemesen elhallgatható. Ez utóbbi viszont pazarlás lenne, annyira összetett és finom ez a kilenc dal, hogy ennél többet érdemelnek. És hogy mihez is lehetne hasonlítani ezt a művet? Nos, a tagok miatt a Cynic-et nyilvánvalóan megemlíthetjük, de annak is csak a lazultabb oldalát, s leginkább Robin Zielhorst jazzes basszusjátéka emlékeztet a nagy legendára. Az olyan pszichedelikusabb, elvontabb tételek meg, mint például az All That Surrounds pt1 a King Crimson őrült zsenijét, Robert Frippet juttatja eszembe, ő szokott hasonlóan érthetetlen, ám izgalmas kísérletezésekbe belefogni, de ezek mellett a Liquid Tension Experiment értő rajongói is megtalálhatják számításukat.

Hogy azonban egy kicsit lehűtsem a lelkes érdeklődést, fel kell hívnom a figyelmet arra, hogy az album egy 1000 példányos, más-más külcsínnel ellátott verzióban jelent meg, méghozzá a csapat saját terjesztésében. Ez azt jelenti, hogy az érdeklődők számára nem lesz egyszerű beszerezni a lemezt, de a csapat honlapján keresztül meg lehet próbálni, mindenképp megéri a fáradozást.

 

Szóljon hozzá!


Hirdetés

Kereső

Hozzászólások

Galériák

 

Helstar - Budapest, Club 202, 2012. szeptember 12.

 

Sodom - Budapest, Diesel Klub, 2011. február 13.

 

Stratovarius - Budapest, Petőfi Csarnok, 2010. november 28.

 

30 Seconds To Mars - Budapest, Sziget fesztivál, 2010. augusztus 13.

 

Watch My Dying - Budapest, Almássy téri Szabadidőközpont, 2007. március 23.

 

Wackor - Budapest, Süss Fel Nap, 2005. február 8.